600 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
SİPARİŞ VERDİĞİN ÜRÜNLERE RESİMLİ YORUM YAP 100 TL HEDİYE ÇEKİ KAZAN
800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla! 800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla! 800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla! 800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla!

Zeytinyağı / 1LT

Ürün stokta bulunmamaktadır.
Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş

Zeytinler Eylül-Ekim aylarında henüz yeşil iken zedelenmeden, titizlikle toplanır ve aynı gün içerisinde soğuk sıkım yöntemi kullanılarak %100 doğal zeytinyağı elde edilir. Soğuk sıkım işleminden geçtikten sonra hijyenik koşullarda muhafaza edilmektedir. Fenolik bileşenler açısından zengin, güzel koku ve aromaya sahip sızma zeytinyağıdır. Yüksek oranda polifenol ve antioksidan içerdiğinden çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Analiz Değerleri

Türkak akreditasyonlu zeytinyağımızın analiz değerleri:

  • Serbest yağ asitlik: 0,21
  • Peroksit: 5,80
  • Biofenol: 260+

Zeytinyağında Serbest Yağ Asitliği Ne Demek?

Serbest yağ asitleri (free fatty acids),yağın yapısında trigliserit yapıya bağlı olmayan, serbest halde bulunan yağ asitlerini ifade eder. Bu tür yağ asitleri, ham yağlar içerisinde fazla miktarda bulunan yağ asitleri olarak tanımlanır. Yağların rafine edilmesi sonucunda bu yağ asitlerinin miktarları belirli bir düzeye indirgenir. Serbest yağ asitliği, yağın kalite indeksidir ve sürekli olarak, yağın raf ömrünün takip edilmesi için bir parametre olarak kullanılır. Bu sebeple kalite kontrol için kullanılan önemli analizlerin en başında gelir. Çünkü serbest yağ asitlerinin artması ya da o yağda yüksek düzeyde bulunması, oksidatif stabilitenin düşmesi anlamına gelir. Oksidatif stabilite, yağların oksidasyona karşı gösterdiği direnç olarak tanımlanmaktadır. Yağların oksidatif stabilitesi, yağın kalitesini ve raf ömrünü büyük oranda etkiler. Oksidasyon, yağlarda ve yağ içeren gıdalarda oksijenin etkisiyle ortaya çıkar. Yağ içeren gıdalar ve yağlar oksidasyona karşı oldukça duyarlıdır. Yağların oksidasyonu, kötü koku oluşması ve besin değerinin kaybedilmesi gibi başlıca olumsuz etkilere sebep olur. Ayrıca ortaya çıkan toksik oksidasyon, insan sağlığını da tehdit edebilir. Bu sebeple oksidasyon, yağların muhafaza edilmesinde ve depolanma aşamasında karşılaşılan en önemli sorunlardan biri olarak görülür ve bu aşamalarda oksidatif stabilitenin sağlanmasına oldukça dikkat edilir. Oksidatif stabilitenin düşmesi yağın acılaşmaya başlayacağını ve tadının değişeceğini gösterir. Serbest yağ asitliği, trigliserit yapıdan yağın çeşitli faktörlerle hidrolize olmasının bir sonucudur.

Zeytinyağında Peroksit Nedir?

Peroksit sayısı, yağ içerisinde çözünmüş halde bulunan ve potasyum iyodürü okside eden aktif oksijenin 1 kg yağdaki mikrogram cinsinden miktarı olarak ifade edilir. Peroksitler yağın oksidasyonu sırasında ortaya çıkan bileşiklerdir. Yani zeytinyağlarında peroksit sayısının yüksekliği, yağda oksidasyondan kaynaklanan acılaşmanın başladığını gösterir. Peroksit sayısının düşmesi doğal zeytinyağının kalitesini artırır.

Zeytinyağında Polifenol Nedir?

Polifenol, bitkilerde bulunan kimyasal bir bileşen olarak tanımlanır. Hücrelerin aşınmasını ve yok olmasını önler. Bu etkileri sayesinde dokuların genç kalmasını ve daha iyi çalışmasını sağlar. Zeytinyağı için polifenoller oldukça önemlidir. Çünkü zeytinyağı polifenol içeren tek bitkisel yağdır ve zeytinyağının antioksidan içeriği tamamen polifenoller ile ilgilidir. Bir zeytinyağının polifenol oranı ne kadar yüksek ise o zeytinyağı o kadar faydalı demektir. Aynı zamanda polifenoller, yağa keskin tadını veren maddelerdir ve vücuttaki serbest radikaller ile mücadele ettiğine dair dünyada birçok bilimsel çalışma yayınlanmıştır.

Avantajlı fiyattan yararlanmak için 5 litrelik zeytinyağımızı buradan satın alabilirsiniz.

Bilimsel araştırma sonuçlarını incelemek ve kullanım detaylarını öğrenmek için Zeytinyağının Faydaları makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

Benzer Ürünler
Ürünlerin Detaylı Bilgileri
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
{x} kişi bu ürünü inceliyor.
Yükleniyor...