600 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
SİPARİŞ VERDİĞİN ÜRÜNLERE RESİMLİ YORUM YAP 100 TL HEDİYE ÇEKİ KAZAN
800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla! 800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla! 800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla! 800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla!

Tütsü Nedir?

Tütsünün kullanımı 1.yy'a kadar uzanır. Arabistan'dan ithal edilen aromatik ağaçlardan yapılan tütsüler genellikle dini seremonilerde kullanılması amacı ile üretilir. Yüzyıllardan beri kullanılan tütsüler, kötü kokuları bastırma, kötü ruhları kovma, ferahlama ve meditasyon yapma amacı ile kullanılmıştır. İsim kökeni eski Türkçe olan tütsü, duman çıkaran obje anlamına gelir. Tütsüler güzel kokulara sahip olan ve kötü kokuları bastırmak amacı ile kullanılan veya pozitif enerji yayması ve ortamın ve kişinin enerjisini temizlemek amacı ile kullanılan malzemelerdir. Tütsüler farklı kokulara ve işlevlere sahiptir. Farklı olan her koku ve işlev sayesinde tütsüler, konsantrasyonu arttırmak ve zihni canlandırmak gibi çeşitli etkiler gösterirler.

Tütsü Çeşitleri Nelerdir?

Tütsülerin her birinin farklı bir kullanım alanı ve anlamı vardır.

 • Sandal Ağacı Tütsüsü: Yakıldıktan sonra motivasyonu artırır ve rahatlamaya yardımcı olur.
 • Ardıç Tütsüsü: Vücut ve zihnin yorgunluğunu gidermeye yardımcı olur. Geçmiş zamanlarda tapınakları arındırmak ve veba salgınından korunmak için ardıç tütsüsü kullanılmıştır.
 • Sedir Tütsüsü: Sedir tütsüsü yaydığı orman kokusu sayesinde kişiyi doğada hissettirir ve stresi azaltır. Olumsuz enerjileri saflaştırmak için kullanılır.
 • Gül Tütsüsü: Yeni başlangıçlar yapmak için kullanılan gül tütsüsü dini geleneklerde kutsal olarak kabul edilmiş ve sevgi ve romantizmi temsil etmiştir.
 • Lavanta Tütsüsü: Lavanta ferahlatıcı etkilere sahiptir. Uykusuzluğu, üzüntüyü ve depresyonu gidermek için kullanılır. Gece yatmadan 1 saat önce yakılan lavanta tütsüsü uykuya dalmayı kolaylaştırır.
 • Reyhan Tütsüsü: Reyhan tütsüsü kişiyi ve bulunduğu ortamı negatif enerjilere karşı korur. Eski zamanlarda aşk için yapılan büyülerde reyhan tütsüsü kullanılırdı.
 • Vanilya Tütsüsü: Vanilya kişiye huzur, mutluluk verir ve refahı temsil eder. Yoğun bir kokuya sahip olduğu için genellikle kış aylarında kullanımı tercih edilir.
 • Nane (Mint) Tütsüsü: Nane tütsüsünün kokusu şifa olarak nitelendirilir. Nane tütsüsü ağrıların giderilmesine yardımcı olur, göğüs enfeksiyonları olan kişilerin nefes almasını kolaylaştırır ve balgamı giderir.
 • Ada Çayı Tütsüsü: Adaçayı tütsüsü arındırıcı etkilere ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Uyku kalitesini arttırır, zihni güçlendirir ve bakteri ve böcekleri uzak tutar.
 • Öd Ağacı Tütsüsü: Vücudun temel olan enerji alanlarına yönelerek çakraların açılmasını sağlar. Solunumu rahatlatır, kaygıyı azaltır ve kişinin sakinleşmesine yardımcı olur.
 • Palo Santo Tütsüsü: Palo santo ağacı endemik bir bitki türüdür ve Güney Amerika'da yetişir. Kutsal olarak kabul edilen palo santo, soğuk algınlığı ve gribe karşı savaşır, stres, depresyon, kaygı, astım ve kronik baş ağrısının iyileştirilmesini sağlar.

Tütsü Ne İşe Yarar?

 • Meditasyon, reiki ve yoga gibi zihin gücü ile yapılan aktivitelerin yapılacağı yerlerde tütsü, odaklanmayı arttırmak için yakılır.
 • Tütsüler kötü enerjiyi yok eder ve kötü ruhları kovar.
 • Tamamen doğal oldukları için sağlığa zarar vermez, aksine solunum yolu sağlığını iyileştirir.
 • Stresi azaltmak ve rahatlamak için kullanılır.
 • Böcekleri uzaklaştırmak için kullanılır.
 • Alternatif tıpta farklı tedaviler için kullanılır.
 • Her tütsünün vücutta ve zihinde oluşturduğu etki farklıdır. Bu sebeple kişi kendi durumuna ve ihtiyacına göre tütsü seçimi yapabilir.

TÜTSÜLER NEDİR VE NASIL KULLANILIR?

Tütsüler, kurutulmuş bitki, reçine veya aromatik maddelerden yapılan ve yanarken duman ve hoş koku yayılan ürünlerdir. Genellikle özel bir tütsü kabı veya tütsü tutacağı üzerine yerleştirilerek ateşe verilir ve tütsülenmek istenen alanın etrafına duman yayılır.

TÜTSÜLERİN KULLANIM AMAÇLARI NELERDİR?

Tütsüler, enerji temizliği, meditasyon, rahatlama, odaklanma ve atmosferi ferahlatma gibi amaçlarla kullanılabilir. Aynı zamanda tütsülenen bitki veya aromaların belirli ruh hali veya spiritüel pratiklerle ilişkili olduğuna inanılır.

TÜTSÜLERİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Tütsüler çeşitli bitki, reçine ve aromatik maddelerden yapılmaktadır. Örneğin, lavanta, sandal ağacı, beyaz selvi, adaçayı gibi bitkisel tütsüler veya mür, amber, benzoik asit gibi reçineler kullanılabilir. Her tütsünün farklı kokusu ve etkileri olabilir.

TÜTSÜLERİN KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Tütsü kullanırken yangına dikkat etmek, tütsü kabını yanıcı malzemelerden uzakta tutmak, tütsü kabının üzerinde dikkatlice kullanım talimatlarını takip etmek önemlidir. Ayrıca, tütsü dumanının fazla olduğu bir alanda kullanırken havalandırmaya dikkat etmek önemlidir. Bazı insanlar tütsü dumanına karşı hassasiyet veya alerji geliştirebilir, bu durumda kullanımı bırakmak ve tıbbi yardım almak önemlidir.
Blog Vitrini
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...