600 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
SİPARİŞ VERDİĞİN ÜRÜNLERE RESİMLİ YORUM YAP 100 TL HEDİYE ÇEKİ KAZAN
800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla! 800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla! 800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla! 800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla!

Soğuk Sıkım Yağ Nedir, Nasıl Elde Edilir?

Soğuk sıkım yağlar, soğuk pres denilen bir yöntem kullanılarak bitkilerden çıkarılır. Uçucu yağlar gibi yüksek ısıda buharlaşmasına izin verilmeyen soğuk sıkım yağlarda ezme işlemi uygulanır. Suyla ya da ısıtılarak doğru kıvama getirilen bitkiler, iyice ezilerek içindeki yağın çıkarılması sağlanır. Soğuk sıkım yağlarda önemli olan konu, kullanılan bitkilerin doğru zamanda toplanmış olması ve kaliteli mahsulden elde edilmesidir.  Zeytinyağı, bıttım, çörek otu, incir çekirdeği, hindistancevizi, kantaron ve kabak çekirdeği yağı en çok kullanılan soğuk sıkım yağlardır.

Soğuk Sıkım Yağların Faydaları Nelerdir?

Doğal bitkilerden ve doğal yöntemlerle elde edilen soğuk sıkım yağlar, insan sağlığının korunması için oldukça önemlidir.

Bilinen bazı faydaları şu şekildedir:

 • Kalp-damar sağlığı açısından idealdir.
 • Kandaki kolesterol oranlarını dengeler.
 • Böbrek ve karaciğer başta olmak üzere tüm organları korur.
 • Sindirim sistemi sorunlarını giderir.
 • Cilt ve saç bakımında oldukça etkilidir.
 • Enfeksiyonu tedavi eder.
 • Mantar ve bakterilere karşı doğal koruma sağlar.
 • Kanser önleyicidir.

Soğuk Sıkım Yağlar Nasıl Kullanılır?

Soğuk sıkım yağlar beslenmenin bir parçası olarak kullanılırken kozmetik için de oldukça olumlu sonuçları vardır.

Bazı kullanım şekilleri şunlardır:

 • Gündelik sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak salatalarda ve yemeklerde kullanılır.
 • Yoğurt veya çiğ sebzelerle ara öğün olarak tüketilebilir.
 • Saç ve saç dersinin bakımında, özel maskeler veya şampuanların içine eklenerek kullanılır.
 • Cilt bakımında ve akne, egzama gidi sorunlarda direk cilde uygulanabilir.

Bazı soğuk sıkım yağların ısı değerleri önemli olduğundan kızartma veya yüksek ısı gerektiren yemeklerde kullanılmaması önemlidir. Ayrıca aşırı tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

SOĞUK SIKIM YAĞLAR NEDİR?

Soğuk sıkım yağlar, tohum, fındık, meyve veya bitkilerin diğer kısımlarından soğuk presleme yöntemiyle elde edilen yağlardır. Bu yöntemde düşük sıcaklıkta işlem yapılır ve besin değerleri daha iyi korunur.

SOĞUK SIKIM YAĞLAR NASIL KULLANILIR?

Soğuk sıkım yağlar, yemek pişirmede, salatalarda, soslarda, cilt bakımında veya saç bakımında kullanılabilir. Her yağın kullanım alanı ve talimatları farklı olabilir, bu nedenle ürün etiketini kontrol etmek önemlidir.

SOĞUK SIKIM YAĞLAR RAF ÖMRÜ NEDİR?

Soğuk sıkım yağların raf ömrü üründen ürüne değişir. Genellikle kapalı ve serin bir yerde saklandığında 6 ay ila 2 yıl ar asında değişebilir. Ürün ambalajı üzerinde belirtilen son kullanma tarihine dikkat etmek önemlidir.

SOĞUK SIKIM YAĞLARIN FAYDALARI VAR MI?

Soğuk sıkım yağlar, doğal yağ asitleri, antioksidanlar ve diğer besin maddeleri açısından zengin olabilir. Örneğin, zeytinyağı kalp sağlığını desteklerken, hindistancevizi yağı enerji sağlar ve cilt bakımında kullanılabilir. Her yağın sağlık faydaları farklı olabilir.

Blog Vitrini
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...