600 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
SİPARİŞ VERDİĞİN ÜRÜNLERE RESİMLİ YORUM YAP 100 TL HEDİYE ÇEKİ KAZAN
700 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla! 700 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla! 700 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla! 700 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla!

Maserasyon Yağ Nedir - Nasıl Elde Edilir?

Tıbbi ve aromatik amaçla kullanılan bitkilerin belli kısımları, belirli bir süre uygun sabit bir yağ içerisinde bekletilerek bitkinin şifalı özlerinin sabit yağa aktarılması sağlanır. Bu yöntem ile ortaya çıkan bileşime maserat yağ adı verilir. Maserasyon işleminde, sabit (taşıyıcı) yağda bekletilen bitki, yağda çözünebilen etken maddelerini içerisinde bulunduğu yağa bırakır. Şifalı bitkiler kullanılarak gerçekleştirilen bu uygulamanın ortaya koyduğu son ürüne ise maserat adı verilir. Maserat hazırlanırken temel olarak zeytinyağı, badem yağı, ayçiçek yağı ve susam yağı kullanılır. Bazı ülkelerde soya ve Hindistan cevizi yağları da kullanılmaktadır.

Maserat'ın Faydaları Nelerdir?

Doğal bitkilerden ve doğal yöntemlerle elde edilen maserasyon yağlar, insan sağlığının korunması için oldukça önemlidir.

Bilinen bazı faydaları şu şekildedir:

 • Kalp-damar sağlığı için idealdir.
 • Kandaki kolesterol oranını dengeler.
 • Böbrek ve karaciğeri korur.
 • Sindirim sistemi sorunlarını giderir.
 • Cilt ve saç bakımında oldukça etkilidir.
 • Enfeksiyonu tedavi eder.
 • Mantar ve bakterilere karşı koruma sağlar.
 • Kanser önleyicidir.

Maserasyon Yağlar Nasıl Kullanılır?

Maserasyon yağlar kozmetik alanında kullanılabildiği gibi sağlıklı beslenme sürecinde de destek alınabilecek yağlardan biridir.

Bazı kullanım şekilleri şunlardır:

 • Günlük olarak salatalarda ve yemeklerde kullanılır.
 • Yoğurt veya çiğ sebzelerle birlikte ara öğün olarak tüketilebilir.
 • Saç ve saç dersinin bakımında, özel maskeler veya şampuanların içine eklenerek kullanılır.
 • Cilt bakımında ve akne, egzama gibi sorunlarda direk cilde uygulanabilir.

Bazı soğuk sıkım yağların ve maserasyon yağların ısı değerleri önemli olduğundan kızartma veya yüksek ısıda pişirilmesi gereken yemeklerde kullanılmaması önemlidir. Ayrıca aşırı tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

MASERASYON YAĞLARI NEDİR?

Maserasyon yağları, bitki veya bitki özlerinin taşıyıcı yağlar içinde bekletilerek özlerinin aktarıldığı yağlardır. Bu süreçte bitkilerin özleri taşıyıcı yağa geçer ve bu yağlar bitkilerin özelliklerini alır.

MASERASYON YAĞLARINI NASIL KULLANABİLİRİM?

Maserasyon yağlarını cilt bakımında veya masaj yağı olarak kullanabilirsiniz. Saç bakımında da kullanılabilmektedir. Cilde uygulamadan önce elbette test yapmanız ve kullanım talimatlarını takip etmeniz önemlidir.

MASERASYON YAĞLARI HANGİ BİTKİLERDEN ELDE EDİLİR?

Maserasyon yağları, genellikle sarımsak, aynısefa, kantaron, kudret narı, udi hindi gibi bitkilerden elde edilir. Her bitkinin maserasyon yağının kendine özgü faydaları olabilir.

MASERASYON YAĞLARININ RAF ÖMRÜ NEDİR?

Maserasyon yağlarının raf ömrü, taşıyıcı yağa bağlı olarak değişebilir. Genellikle doğru şekilde saklandığında ve son kullanma tarihine dikkat edildiğinde 1 ila 2 yıl arasında olabilir. Ambalajdaki talimatlara uymanız önemlidir.

Blog Vitrini
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...