600 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
SİPARİŞ VERDİĞİN ÜRÜNLERE RESİMLİ YORUM YAP 100 TL HEDİYE ÇEKİ KAZAN
800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla! 800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla! 800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla! 800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla!

Lugol İyot (%2'lik) / 20 ml

WHATSAPP İLE SİPARİŞ VER
Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İyot eksikliği, vücutta yeterli miktarda iyotun bulunmaması durumunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.

Lugol İyot Nedir? 

Lugol iyot, deyonize saf su içinde iyot elementi ile potasyum iyodürün çözünmesiyle elde edilen bir karışımdır. Bu çözelti, 1829 yılında Fransız fizikçi Auguste Lugol tarafından ilk kez hazırlanmıştır. Karbonhidrat içeren bir maddeye uygulandığında, mavi-mor ve lacivert renkler alır. Eğer bir maddeye nitrik asit eklenmişse ve bu madde sarıya dönmüşse, içerdiği protein miktarı yüksektir veya protein ağırlıklıdır.

İyot eksikliğinin belirtileri

 • Guatr: Tiroid bezinin büyümesi ve boyun bölgesinde şişlik oluşur.
 • Zihinsel yavaşlama: İyot eksikliği, özellikle çocuklarda ve gebelik döneminde, zihinsel gelişimde yavaşlamaya neden olur.
 • Zayıf bağışıklık sistemi: İyot eksikliği, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve enfeksiyonlara karşı direncin azalır.
 • Yorgunluk ve halsizlik: Vücut enerji üretiminde rol oynayan tiroid hormonlarının düşük seviyeleri, enerji düzeylerinde düşüşe neden olur.
 • Saç dökülmesi ve kuru cilt: İyot eksikliği saç ve cilt sağlığını olumsuz etkileyerek saç dökülmesi ve cilt kuruluğuna neden olur.
 • Depresyon ve ruh hali değişiklikleri: İyot eksikliği, ruh hali üzerinde etkisi olan beyin kimyasallarının dengesini bozarak depresyona yol açabilir.
 • Adet düzensizlikleri: Kadınlarda tiroid hormonlarının dengesizliği, adet döngüsünde düzensizliklere ve ağrılı adetlere neden olur.
 • Kilo değişiklikleri: Tiroid hormonlarının düşük seviyeleri, metabolizmayı yavaşlatır ve kilo alımına yol açar.
 • Konsantrasyon eksikliği: İyot eksikliği, odaklanma güçlüğü ve dikkat dağınıklığı gibi konsantrasyon sorunlarına neden olur.
 • Guatrın belirgin hali: Aşırı iyot eksikliği durumunda, tiroid bezinde büyük ve gözle görülür bir şişlik (guatr) oluşabilir.
Bu belirtiler, iyot eksikliğinin hafif veya ciddi olmasına göre değişiklik gösterebilir. Eğer iyot eksikliği şüphesi varsa, bir sağlık uzmanına başvurabilirsiniz.

Lugol İyot Nasıl Kullanılır?

1 bardak su içerisine 1-2 damla lugol iyot damlatarak kullanabilirsiniz.
11 yaş ve üzeri bireylerin kullanımına uygundur.

İyot Uygulamaları

İyot Gargara

%2’lik Lugol iyot yarım çay bardağına 3 damla damlatılır ve hazırlanan bu su ile rahatsızlığınız geçene kadar günde 4-5 kez ya da ihtiyaç duydukça gargara yapılır.

Yüksek Ateş için İyot

50 ml sprey şişesine su doldurun ve 20 damla %2’lik Lugol iyot ilave edin. Hazırladığınız bu spreyi tüm vücudunuza püskürtün. 15 dakika içerisinde ateş düşecektir. Ayrıca bu spreyi ağrıyan yerlere de (baş, kol, eklem, kas) püskürttüğünüzde ağrınızın da geçtiğini göreceksiniz.
İyot spreyi bebekler ve yetişkinler için uygundur. Ateş tekrar yükselirse bu uygulama gün içerisinde ihtiyaç oldukça kullanılabilir. Ayrıca ihtiyaç varsa suya damlatıp içerek, gargara yaparak iyot etkisini artırabilirsiniz.

Vajinal Bakım ve Akıntı için İyot Kullanımı

Vajinal akıntınız için günlük 1 bardak suya 1-2 damla %2’lik Lugol iyot kullanabilirsiniz.
Ayrıca 100 ml su içerisine %2’lik Lugol iyotdan 10 damla koyarak akıntı geçene kadar vajinanızı yıkamak için kullanabilirsiniz. Ayrıca duş için hazırladığınız sıvıyı bir sprey şişesine direkt dışarıdan cilde püskürterek uygulayabilirsiniz.

Siğiller için İyot

Kulak çöpünü lügol iyot içerisine batırın. İyotlu pamuk ucunu siğilin tamamını kaplayacak şekilde temas ettirin. Bu uygulamayı günde iki kez yapın. Siğil yok olana kadar da bu uygulamaya devam edin.

Tırnak mantarı tedavisinde iyot

%2’lik Lugol iyotu tırnak üzerine oje gibi sürmeniz tedavi için yeterlidir.
Her gece yatmadan önce lugol iyotu tırnağınız üzerine sürün. Bu işleme tırnağınız tamamen normal hale gelene kadar devam edin. Tırnak görüntüsü düzeldikten sonra 1 ay süreyle daha sürmeye devam etmeniz tekrarlama riskini de ortadan kaldırır.
İyot bozuk tırnağınızı düzeltmez. Yeni çıkan tırnağa mantar bulaşmasını engeller. Bu nedenle iyileşme kişinin tırnak uzama hızıyla da bağlantılı olarak kişiye göre değişir

Nükleer Tehlikede İyot Kullanımı

Nükleer tehlike durumlarında maksimum toplam doz 1 gramı (%2’lik Lugol iyot 400 damla) geçmemek üzere şu dozlarda kullanılır;
 • Doğumdan 1 aya kadar 12,5 mg (%2’lik Lugol iyot 5 damla)
 • 1 ay - 3 yaş arası 25 mg (%2’lik Lugol iyot 10 damla)
 • 3 yaş -12 yaş arası 50 mg (%2’lik Lugol iyot 20 damla)
 • 12 yaş üstü 100 mg (%2’lik Lugol iyot 40 damla)

Sivilce ve Akne için İyot Kullanımı

Ciltteki rahatsız edici görüntüyü ortadan kaldırmak için Lugol iyot kullanılabilir.
50 ml su içerisine 10 damla %2’lik Lugol iyot koyarak sıvıyı cildinize uygulayın. Günde bir kez akşamları yapacağınız uygulama bile akne probleminiz için önemli destek sağlayacaktır.

Güneş yanığı ve sinek ısırıkları için İyot

100 ml distile veya kaynak içme suyu içerisine 10-15 damla %2’lik Lugol iyot damlatıp sprey başlıklı bir şişe içerisine koyun. Hazırladığınız bu spreyi güneş yanıkları, sinek ısırıkları üzerine uygulayınız.
Günde 3-4 kez probleminiz düzelene kadar kullanabilirsiniz.
İyot uçucu bir mineral olduğu için hazırladığınız sıvıyı 2-3 gün arayla yenileyin.

İyot kafesi nedir?

İyot kafesi, soğuk algınlığı, grip, öksürük ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.
İyot, bir antiseptik maddedir ve bakteri ve virüsleri öldürür.
İyot kafesi, lugol iyot ile yapılır.

İyot Kafesi Nasıl Uygulanır?

İyot kafesi, sırtınıza, boynunuza, boğazınıza, memenize ve göğsünüze çizilen kafes şeklindeki iyot çizgileridir.
İyotu pamuk üzerine dökün.
Sırtınıza 3-4 dikey çizgi ve 3-4 yatay çizgi şeklinde pamuğu sürün.
Akciğer boyunca enlemesine de 3-4 çizgi sürün ve ardından sırtınıza sıcak bir havlu koyun.
İyotun %2’lik oranda kullanılması ve suda çözündürülmesi tavsiye edilmektedir.
İyot kafesi, genellikle günde bir kez uygulanır.

İyot kafesinin faydaları

İyot çizgileri, iyotun ciltten kana geçmesini sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmesini sağlar.
 • Bakteri ve virüsleri öldürür.
 • Öksürüğü keser.
 • Balgam söktürür.
 • Burun tıkanıklığını giderir.
 • Ateşi düşürür.

Tentürdiyot ve İyot aynı mı?

Tentürdiyot ve iyot aynı şey değildir. Tentürdiyot, iyot ve potasyum iyodür karışımıdır. İyot, bir kimyasal elementtir. Tentürdiyot, bir antiseptik olarak kullanılır ve yaraları temizlemek için kullanılır. İyot, bir besin takviyesi olarak da kullanılabilir ve tiroid hormonunun üretiminde yardımcı olur.
 • İyot (Iodine): İyot, kimyasal bir elementtir. İnsan vücudu için önemli bir mineraldir ve tiroid bezlerinin normal işlevi için gereklidir. İyot, tiroid hormonlarının temel bir bileşeni olduğu için sağlıklı bir tiroid fonksiyonu için gereklidir. Ayrıca yara dezenfeksiyonunda, su arıtımında ve kimyasal reaksiyonlarda kullanılır.
 • Tentürdiyot (Tincture of Iodine): Tentürdiyot, iyotun alkol veya gliserin gibi bir çözücü içinde çözündüğü bir tıbbi çözeltidir. Yara enfeksiyonlarını önlemek veya tedavi etmek amacıyla kullanılabilir. Tentürdiyot, iyotun cilt üzerinde doğrudan uygulanmasına ve antimikrobiyal etkisinden yararlanmaya yardımcı olur. Ancak, cildinizde kullanırken dikkatli olmanız önemlidir çünkü aşırı kullanım cildi tahriş edebilir.
Kısacası, iyot bir kimyasal elementi ifade ederken, tentürdiyot iyotun alkol veya gliserin gibi bir çözücü içinde çözündüğü tıbbi bir çözeltiyi ifade eder.

Lugol İyot İçindekiler

%2 İyot, %4 Potasyum İyodür ve Deyonize saf su.
Analitik Grade - Pharma Grade, Alman Menşei, iyot ve Potasyum iyodür içerir.
Ambalaj miktarı: 20ml

Lugol Solitions İngredients:

%2 (wt/v) Elemental iodine (I2),%4 (wt/v) Potassium iodine (KI) ve Mixed in distilled water

Saklama Koşulları

Serin ve kuru yerde muhafaza ediniz.
Çocukların erişemeyeceği yerde muhafaza ediniz
Ürünlerin Detaylı Bilgileri
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
{x} kişi bu ürünü inceliyor.
Yükleniyor...