600 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
SİPARİŞ VERDİĞİN ÜRÜNLERE RESİMLİ YORUM YAP 100 TL HEDİYE ÇEKİ KAZAN
800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla! 800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla! 800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla! 800 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO Ürünler hakkında daha detaylı bilgi ve kürler blog sayfamızda! Hemen tıkla!

Hibiskus (Hatmi Çiçeği) / 50 gr.

WHATSAPP İLE SİPARİŞ VER
Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş

Hibiskus, kırmızı, sarı, beyaz veya pembe gibi çok çeşitli renklerde büyük çiçekleri ile tanınan, ebegümeci ailesine ait, yazlık bir bitkidir.
Hibiskus bitkisi, ebegümecigiller ailesinden gelerek, farklı bölgelerde Mekke gülü, gül hatmi, nar çiçeği, hatmi çiçeği, ya da amber çiçeği gibi farklı isimlerle bilinmektedir.
Dekoratif kullanımının yanında tedavi amacıyla da yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle Hibiscus sabdariffa bu amaçla yetiştirilen çeşididir. Bitkinin çiçekleri ve yaprakları kullanılarak çay ve yağ elde edilir. Bunlar birçok ülkede popüler olan bitkisel ilaçlardır. Hibiskus çayı, ‘’ebegümeci çayı’’ ya da tadının ekşiliği nedeniyle ‘’ekşi çay’’ olarak da bilinmektedir. Faydalı olmasıyla birlikte, lezzetli ve evde kolaylıkla hazırlanabilen bir çaydır.

İlaçsız Market'te satılan bitkiler, mevsiminde toplanır ve en sağlıklı şekilde kurutularak ürünün tazeliğini koruması sağlanır.

Bilimsel araştırmaları incelemek ve nasıl kullanılacağını öğrenmek için Hibiskus Nedir? Hibiskusun Faydaları Nelerdir? makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

Nasıl Kullanılır?

 • Kaynayan suya taze hibiskus yaprakları veya 1-2 çay kaşığı kuru hibiskus eklenir.
 • 15-20 dakika demlenir.
 • Daha güçlü bir aroma isterseniz daha fazla taze veya kuru yaprak ekleyebilirsiniz.

Uyarılar!

 • Aşırı miktarda tüketilen hibiskus çayı mide bulantısı ve baş ağrısı gibi sorunlara yol açar.
 • Hibiskus çayı kan basıncını düşürme yeteneğine sahip olduğundan, fazla tüketildiğinde baş dönmesi ve yorgunluğa neden olabilir.
 • Hibiskus çayı tansiyonu düşürebileceği veya hipotansiyona sebep olabileceği için yüksek tansiyon hastalığı olanlar içmemelidir.
 • Hibiskus çayı kan basıncı seviyelerini etkileyebildiğinden, şeker hastalığı olan kişiler hibiskus çayı tüketimini sınırlandırmalıdır.
 • İçerisinde fitoöstrojen bulunan hibiskus çayından aşırı miktarlarda tüketmek hormonal seviyelerde dengesizliğe sebep olur.
 • Hibiskus çayı faydalı ve lezzetli olduğu gibi fazla tüketildiğinde tehlikeli de olabilir. Özellikle karaciğer için.
 • Erken doğum ve adet görme riski oluşacağından hamile ve emziren kadınlar hibiskus çayı içmemelidir.
 • Hibiskus çayı kan şekerinin aniden düşmesine, mide bulantısına ve kulak çınlamasına sebep olabilir. Bu yan etkilerden herhangi biri ile karşılaşırsanız hibiskus tüketimini hemen bırakmalısınız.
 • Şeker hastalığı olanlar hekimlerinin önerdiği ilaçları kullanmalıdır. Hibiskus bitki kürleri, alınan ilaçlarının miktarının azaltılmasına yardımcı olabilir. Hibiskus çayı kullanmadan önce doktorunuz ile görüşmeli ve kan şekeri ölçümü yapıldıktan sonra doktorunuz izin verdiğinde hibiskus çayı tüketmelisiniz.
 • Hibiskus bitkisinin taç yapraklarında fazla miktarda antosiyanin grubu etkin maddeleri bulunduğundan, guatr ve tiroit şikâyeti olan kişilerin kullanmaması gerekir. Antosiyaninler goitrogenik (guatr’a neden olan) özelliklidir. Antosiyanin grubunda bulunan delfinidin ve siyanidin etkin maddeleri, hibiskus demlendiğinde görülen kırmızı rengi veren maddelerdir.

*İlgili yasa ve yönetmelikler, hastalık adı veya endikasyon belirterek satış ve tanıtıma izin vermemektedir.

  Benzer Ürünler
  Ürünlerin Detaylı Bilgileri
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?
  {x} kişi bu ürünü inceliyor.
  Yükleniyor...